با ما بهترین ها را تجربه کنید

ایرنیک چیست

ایرنیک چیست؟

ایرنیک چیست؟

 

 

ایرنیک نامی آشنا برای بسیاری از افرادی است که قصد ثبت دامنه ملی را دارند. البته خیلی از افراد هم با فرآیند و کارهایی که در ایرنیک انجام می‌شود آشنایی لازم را ندارند، که در این مقاله از سوین هاست به صورت کامل به جزئیات و شناسه ایرنیک می‌پردازیم.

 

آشنایی بیشتر با ایرنیک مرکز ثبت دامنه ملی

ایرنیک یا نیک دات آی آر، nic.ir که برای ثبت دامنه‌های ملی استفاده می‌شود، زیر نظر پژوهشگاه دانش‌های بنیادین یا مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات تهران فعالیت دارد. تمامی دامنه‌های ملی که می‌خواهید ثبت کنید، زیر نظر ایرنیک باید انجام شود.

 

شناسه ایرنیک چیست؟

شناسه ایرنیک، یک شناسه شامل حروف و اعدادیست که در هنگام ساخت حساب کاربری در ایرنیک، در اختیارتان قرار می‌گیرد. همچنین در انتهای آن irnic- قرار دارد. به عنوان مثال : nt357-irnic

  1. اگر شما قصد دارید دامنه آی آر را به نام خودتان و شخصی ثبت کنید، ابتدا لازم است شناسه ایرنیک یا همان nic-handle را در وب سایت ایرنیک دریافت کنید.
  2. بعد از دریافت شناسه ایرنیک، از دو طریق می توانید دامنه را خریداری کنید: از سایت ایرنیک خریداری کنید (که مبلغ بیشتری باید پرداخت کنید) یا از نمایندگان ایرنیک با هزینه مناسب‌تری خریداری نمایید.

 

نکته مهم: در هنگام ساخت شناسه ایرنیک، تمامی اطلاعات را کامل و واقعی تکمیل کرده و از وارد کردن اطلاعات غیر واقعی (فیک) جدا خودداری کنید. چون در آینده مشکلی برای شناسه ایرنیک و دامنه در آینده نداشته باشید!

 

  •  شما در ایرنیک می توانید دامنه های ملی را با شرایط و قوانین اعلام شده در nic.ir ثبت کنید (ir، co.ir، net.ir، org.ir، ac.ir، gov.ir، id.ir، sch.ir)

 

انتقال مالکیت در ایرنیک

شاید شما به دلایل مختلفی از جمله: واگذاری دامنه به شخص یا شرکت دیگر، فروش دامنه، خواسته باشید دامنه ir را به پنل فرد مورد نظر منتقل کنید. برای این کار، شرایط خاصی برای این مورد در ایرنیک وجود دارد.

 

نحوه پشتیبانی در ایرنیک

پشتیبانی در ایرنیک به 4 روش انجام می شود:

  • ارسال ایمیل به آدرس info@nic.ir
  • پشتیبانی تلفنی در ساعات و روزهای تعیین شده
  • پشتیبانی بر خط (گفتگوی آنلاین) از شنبه تا چهارشنبه بین ساعت ۱۴:۰۰ تا ۱۵:۰۰ (به وقت تهران)
  • ارسال فکس (نمابر)

 

عدم ثبت دامنه در ساعات تعیین شده در ایرنیک

در سامانه ایرنیک با توجه به پشتیبان گیری و مسائل فنی در ساعات 23:00 الی 00:30 امکان ثبت، تمدید دامنه میسر نیست و همچنین در این ساعات، دسترسی به پنل ایرنیک وجود ندارد. پیشنهاد می کنیم در غیر این ساعات دامنه تان را ثبت یا تمدید کنید.

 

اطلاعات شناسه ایرنیک و کاربرد سوال محرمانه

پس از ورود به پنل کاربری در ایرنیک، از شما سوال و پاسخ امنیتی را درخواست می‌کند. کاربرد این بخش، در جهت امنیت بیشتر است که شما باید نسبت به سوال و پاسخ امنیتی اقدام کنید. در صورتی که سوال و پاسخ امنیتی را فراموش کردید، از بخش  » مدارک مربوط به امور شناسه‌ها، فرم و مدارک درخواست شده را ارسال نمایید.

 

انواع پسوند دامنه های ملی در ایرنیک

پسوند آی آر (ir)، جزو دامنه عمومی و متداول در ایرنیک است که شرایط خاصی برای ثبت وجود ندارد. (البته توجه داشته باشید بعضی از اسامی در ایرنیک امکان ثبت ندارند)

 

پسوند دامنه Co.ir

Co مخفف Company به معنی شرکت است. طبق قوانین ایرنیک امکان ثبت این پسوند فقط برای شرکت‌ها، نمایندگی‌ها و برند‌های ثبت شده مطابق با نام کامل ثبتی آن‌ها یا تشکیل شده از حروف اول نام مندرج در روزنامه رسمی ثبت شرکت‌ها مجاز است و به شکل شخصی امکان ثبت آنها وجود ندارد. پیشنهاد می کنیم اگر شرکت ثبت شده دارید، حتما اقدام به ثبت این نوع پسوند برای مجموعه خودتان داشته باشید.

 

پسوند دامنه net.ir

net مخفف network به معنی شبکه است. این دامنه، طبق قوانین ایرنیک برای شرکت ها یا موسسات ISP مناسب است. شرکت‌های ISP، سرویس دهنده‌های دارای پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) و یا پروانه خدمات ارتباطی ثابت (Servco) از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هستند. (که نیاز به ارائه مجوز در این حوزه می باشد)

 

پسوند دامنه org.ir

این نوع پسوند مناسب شرکت غیر انتفاعی، انجمن علمی، موسسه بین‌المللی ثبت شده است. (این مورد هم نیاز به مجوزهای لازم است)

 

پسوند دامنه ac.ir

پسوند ac.ir مناسب و قابل استفاده برای موسسه آموزش عالی یا پژوهشی و دانشگاه ها می باشد که نیاز به مجوزهای مربوطه، طبق قوانین ایرنیک است.

 

پسوند دامنه gov.ir

gov مخفف Government به معنی دولت (حکومت) است. پسوند gov مناسب برای بخش‌های اجرایی موسسات و وزارت‌خانه‌های جمهوری اسلامی و سایر نهادهای مذکور در قانون اساسی می باشد. (البته توجه داشته باشید امکان ثبت این نوع پسوند، برای شرکت، موسسات، شخص و… به هیچ عنوان امکان پذیر نیست)

 

پسوند دامنه id.ir

این نوع پسوند برای وب سایت هایی مناسب است که جهت روزمه یا کسب و کار شخصی می خواهند استفاده کنند. (نیاز به مجوز خاصی ندارد)

 

پسوند دامنه sch.ir

sch مخفف school به معنی مدرسه است. این نوع پسوند مناسب برای مدارس است.

در این مطلب به ایرنیک و جزئیات بیشتر آن پرداختیم و دلیل اهمیت شناسه ایرنیک را هم گفتیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در هر قدم کنار شما هستیم

به توسعه کسب و کار آنلاین خود بیاندیشید، دلسوزانه از آن محافظت خواهیم کرد 

021-91301614

7 روز هفته 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم

نماد های سوین

تمامی حقوق این وب سایت برای سوین هاست محفوظ می باشد . فعالیت از سال (1393-1401)

طراحی وب سایت توسط تیم طراحی سوین هاست 

خرید هاست

سرورها

لینک های مرتبط

نماد ها

samandehi

تمامی حقوق این وب سایت برای سوین هاست محفوظ می باشد . فعالیت از (1393-1400)

طراحی وب سایت توسط تیم طراحی سوین هاست

واتساپ