با ما بهترین ها را تجربه کنید

CronJob

post 120

CronJob چیست؟

CronJob ابزاری در سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس همچون گنو/لینوکس است که امکان اجرای کامندها و اسکریپت‌ها در آینده را به کاربر می‌دهد. با استفاده از کران، کاربران لینوکس می‌توانند در زمان مشخصی در آینده و یا در بازه‌های زمانی تکرارشنوده‌ای اقدام به اجرای کامندها یا اسکریپت‌های خاصی نمایند.در این مقاله از سوین هاست همراه ما باشید تا با CronJob آشنا شوید.

 

 

ماهیت کران آن را برای کارهای مدیریت سیستم همچون بکاپ‌گیری، دانلود فایل از اینترنت، ارسال ایمیل و … بسیار کاربردی می‌سازد.

نکته CronJob از واژه‌ٔ یونانی Cronus) Κρόνος) به معنی «زمان» گرفته شده است.

کران توسط یک فایل پیکربندی تحت عنوان Cron Table که در مسیر etc/crontab/ قرار دارد اجرا می‌شود؛ هر یک از خطوط فایل crontab نشانگر یک کامندی که در زمان خاصی اجرا خواهد شد.

برای مشاهدهٔ لیست کامندهایی که به عنوان کران جاب لینوکس ذخیره شده‌اند، می‌توان دستور زیر را در ترمینال وارد کرد:

 

 

همان‌طور که می‌بینیم تاکنون هیچ کرانی برای کاربری به نام behzadmoradi در نظر گرفته نشده است. برای افزودن، ویرایش و یا حذف کران‌ها، می‌باید از دستور زیر استفاده کرد:

 

 

به محض اینتر کردن، ادیتور پیش‌فرض لینوکس، مثلاً nano، باز شده و امکان ویرایش فایل را می‌دهد:

 

 

همان‌طور که مشخص است، صرفاً یکسری کامنت (توضیحات) در این فایل قرار داشته که با علامت # مشخص شده‌اند. برای افزودن کران جدید به این فایل، می‌بایست از ساختار زیر تبعیت کنیم:

 

 

در تفسیر کران فوق باید گفت که دستور داده‌ایم تا اسکریپتی تحت عنوان command در فرمت زمانی * * * * * اجرا گردد! به عبارت دیگر، این فایل در هر دقیقه از هر ساعت از هر روز از هر ماه و روز هفته اجرا گردد. به طور خلاصه، این اسکریپت هر دقیقه اجرا خواهد شد.

 

 

اسکریپت مذکور به صورت گویاتر به شکل فوق تفسیر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هاست و دامنه

سرور ( بزودی )

نماد ها

تمامی حقوق این وب سایت برای سوین هاست محفوظ می باشد . فعالیت از (1393-1400)

طراحی وب سایت توسط تیم طراحی سوین هاست

واتساپ